Kurkuma

Kurkuma

Kurkuma je tropická rostlina ze stejného rodu jako je zázvor. Pochází zejména z Indie a je kultivovaná v tropických zemích. Je také známá pod jmény Curcuma longa, Gauri, Haldi, indický Šafrán nebo Turmeric.

Rostlina Kurkuma roste do výšky asi tak jednoho metru a má krásné květy, pročež se často prodává v zahradnictví jako pokojová rostlina. Pro léčbu se používají části kořene, které poněkud připomínají zázvor.

Kurkuma má velké množství vědecky podložených léčivých účinků a ve světě tradiční i netradiční medicíny je považována za přírodní zázrak.

Její schopnosti jsou:

silně protizánětlivá

antioxidační

antiseptická

anti-depresivní

anti-stárnutí

anti-mykózní, anti-bakteriální, anti-mikrobiální, anti-virální

anti-malária

podporuje rychlejší hojení kožních ran a odřenin

léčí zánětlivé podráždění kůže jako je lupénka a ekzémy

Zažívací potíže

Kurkuma se ve formě tinktury používá k zlepšení trávení. Tělu napomáhá lépe strávit bílkoviny a tuky a regulovat hladinu cukru v krvi, pročež je velmi vhodným doplňkem léčby pro diabetiky. Je nápomocná při léčbě různých poruch trávení. Použití 15 až 30 kapek do šálku teplého čaje může pomoci utišit podrážděný žaludek nebo zažívací potíže.

Protizánětlivé schopnosti

Kurkuma výrazně snižuje zánět, který je připisován artritidě a dalším autoimunním onemocněním, jako je lupus, syndrom dráždivého tračníku, fibromyalgie a chronický únavový syndrom (CFS/ME) a používá se jak v tradiční tak i v non-tradiční medicíně. Podle výzkumů na Katedře Experimental Therapeutics na univerzitě v Texasu MD Anderson Cancer Center v Houstonu ukazuje, že kurkuma reguluje četné procesy, které jsou spojeny se záněty. Zánět hraje významnou roli v tvorbě mnoha chronických onemocnění, včetně srdečních onemocnění, neurodegenerativních onemocnění, cukrovce nebo rakovině.

Protirakoviné schopnosti

Hlavní léčivou složkou kurkumy je žlutý pigment kurkumin, který má fenomenální protirakovinné vlastnosti. Tvoří ochranu před rakovinou kůže, tlustého střeva, úst, jícnu, plic, žaludku, slinivky, jater, a prsu. Zabraňuje zvětšování prostaty. Výzkumníci z University of Texas Medical Branch v Galvestonu zjistili, že kurkuma zastavuje činnost některých hormonů, které vedou k rozvoji kolorektálního karcinomu. Kurkumin je používán k potlačení růstu a aktivity nádorových buněk ve slinivce a prsou. Kurkuma způsobuje buněčnou smrt nádorových buňek, ale nemá žádný vliv na buňky zdravé. Kurkumin je nápomocen při léčbě Parkinsnovy nemoci, brzdí tvorbu enzymu MAO, čímž podpruje zvýšení obsahu neurotransmiterů serotoninu, dopaminu a noradrenalinu. Bylo také zjištěno, že zlepšuje funkci hipokampu a tím pozitivně ovlivňuje tvorbu neuronů. V ájurvédské a čínské medicíně jsou výtažky z kurkumy nápomocny při léčbě stresu a poruchami vznikajícími z deprese.

Kurkuma je také známým čističem krve a pomáhá ke zklidnění respiračních onemocnění, zlepšení funkce jater, podporuje oběhový systém, regulaci menstruačního cyklu, prevenci kognitivních onemocnění, jako je Alzheimerova choroba a léčí žaludeční a střevní poruchy.

Kurkumin, aktivní složka tinktury, snižuje chronický zánět nervových buněk a snižuje oxidační poškození, které způsobují Alzheimerovu chorobu.

Silné kosti

Tinktura z kurkumy může pomoci při léčbě artrosy, potlačuje vznik revmatoidní artritidy a je také vhodná k prevenci ztráty kostní hmoty a vzniku osteoporózy.

Kurkuma je obecně považována za bezpečný doplněk bez vedlejších účinků, ale užívání velkého množství by mohlo způsobit podráždění žaludku. Kurkumu není vhodné kombinovat s léky proti cukrovce, na ředění krve nebo ke snížení překyselených žaludečních štˇáv. Poradťe se o používání tinktury s vaším lékařem.

Like to know more ?

please fill in the contact form

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s