CHMEL ( HOPS )

Chmel

je často používán k uklidnění a podpoře spánku, pomáhá i proti depresím, úzkosti a panickým stavům. Při onemocnění například chřipkou může snížit horečku a tlumit bolest.

Vzhledem k obsahu rostlinných hormonů phytoestrogenů, které se podobají ženskému estrogenu je velmi vhodnou bylinou k léčení různých ženských potíží.

Chmelové phytoestrogeny stabilizují rozkolísané hormony v ženském těle, a pomáhají tak předcházet premenstruačnímu syndromu (PMS), změnám nálad, bolestem hlavy nebo menstruačním bolestem.

Dalším téměř zázračným účinkem chmelových šištiček je jejich schopnost působit preventivně proti některým druhům nádorů, především pak proti rakovině prsu. Látky zvané monoterpeny, likvidují rakovinu v nejranějším stadiu, polysacharidy zároveň posilují imunitní systém. Při onemocnění rakovinou pak může být chmel používán k podpoře léčby.

Podle studií by chmel mohl být nápomocen k zachování dobré paměti a koncentrace. Vědci z Oregonské státní univerzity dokázali zlepšit poznávací schopnosti myší tak, že jim dodávali biologicky aktivní látku xanthohumol, prenylflavonoid, který se vyskytuje téměř výhradně v chmelu. Této látce se přisuzují antioxidační a protirakoviné účinky a pravděpodobně má i vliv na poznávací schopnosti. Vědci soudí, že se tím nyní otevírá nová etapa v chápání a nakonec i v léčbě zhoršujících se poznávacích schopností, zejména paměti.

Chmel obsahuje silici, důležitou látku pro dosažení dobré kvality vlasů. Chmel je v péči o vlasy oblíbenou bylinou. Nejenže má schopnost zlepšovat jejich vzhled, ale je účinný i proti jejich vypadávání. Dále je silice velice důležitá k posílení kostí a kloubů, čímž může předejít osteoporóze a je nápomocna při léčení různých onemocnění vznikajících ze zánětů.

Chmel obsahuje 0,3–1 % silice; 3–12 % chmelových hořkých pryskyřic složených hlavně z α-hořkých kyselin a β-hořkých kyselin, xanthohumol (chalkon); flavonoidní glykosidy ; fenolické kyseliny; třísloviny; lipidy; aminokysliny; estrogenní látky jako např. 8-prenylnaringenin, 6-prenylnaringenin a další podobné flavanony.

Chmel

vysoký obsah vitamínů E, A, C, B komplex a antioxidantů

uvolňuje, zlepšuje psychiku a snižuje úzkost

proti depressím a nespavosti

snižuje riziko onemocnění rakovinou

posiluje imunitu

zlepšuje pamět’

protizánětlivé účinky

odvodňuje

snižuje PMS, křeče, nadýmání, návaly

zlepšuje krevní oběh

proti bolestem hlavy, ucha, břicha atd.

snižuje bolest a otoky kloubů

zlepšuje chuť k jídlu

zrychluje metabolismus, může být nápomocen při hubnutí

pomáhá při artritidě, fybromialgii, CFS, Guilian-Barre syndromu, lupénce, astma, revma, burzitidě, křečových žílách

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s